Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

Erasmus+ Hareketlilikleri

Partnership Building Activities on Synergies (Sinerjik Partnerlik Kurma Aktivitesi)

Konum: Cristuru Secuiesc/Romanya

Organizasyon: Youth Association from Transylvania (ATA)

Tarih: 04.11.2022-10.11.2022

Bu projenin ana hedefleri aynı alanda çalışan farklı organizasyonları bir araya getirerek kültürler arası etkileşim oluşturmak ve gelecek dönem işbirliklerini zenginleştirmektir. 11 farklı ülkeden 15 partner organizasyon ve 23 katılımcı ile gerçekleştirilen bu aktivite ile 2023 ve 2024 yıllarında uygulanması onaylanmış gençlik değişimleri, uzun dönem ESC gönüllülüğü projeleri ve ESC takım gönüllülüğü projeleri için partner havuzu oluşturmak ve aynı şekilde gelecek dönemde başvurulabilecek proje çağrıları değerlendirilip ortaklıklar planlanarak kuruluşlar arasında yeni sinerji oluşturucu ortam sunmaktır.


Sighișoara Hakkında

lidosk 150

Cristuru Secuiesc, Romanya’nın Sighisoara’ya otuz dakika uzağında kalan bir kasabasıdır. Sighisoara’nın yüzyıllar boyunca hem stratejik hem de ticari açıdan Orta Avrupa’nın kıyılarında çok önemli rolü olmuştur. Ayrıca,“Kazıklı Vald”ın isim babası, Drakula ya da Ejderhaların emrinde bir şovalye olarak bilinen Rumen voyvodası Vlad Țepeș/ Vlad Dracul bu şehirde 1431-1435 yılları arasında Türk istilası süresince sürgününü yaşamıştır. Drakula efsanesinin kökeni olan Vlad Țepeș’in yaşadığı ev de bir çok kişinin dikkatini çeken turistik yapılardan biri olmuştur.


Proje Deneyimim

lidosk 150

lidosk 150

lidosk 150

Ağ kurma toplantımızın ilk zamanlarında eğlenceli kaynaştırıcı oyunlar oynayarak her bir katılımcıyı ve potansiyel partnerleri tanıma fırsatımız oldu. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz Cristuru Secuiesc adındaki küçük şehiri de keşfettik.


lidosk 150

Katıldığımız aktivitenin temel amacı yeni bağlantıların kurulmasına vesile olmak olduğundan organizasyonel yönetim konusundaki güzel uygulama örneklerini paylaşılmasını sağlamak, doğru sinerjinin tanımı ile ne konuda hangi kurumlarla sinerji yapılabilir, organizasyonların sinerjilerde edinmeleri gereken roller ve genel görev dağılımları konusunu tartışarak kapasite geliştirici konuları ele aldık. Her organizasyonun kendini ve geçmişini sunabilme fırsatı olması aynı çalışma programındaki benzer etkenlerin farklı ülkelerde ve lokallerde organizasyonların ihtiyaçları doğrultusunda farklı şekilde edilebileceği adaptasyon şekillerini gördük.

lidosk 150

Bunların dışında ev sahibi kuruluş A.T.A.'nın yerel paydaşlarını ziyaret ettik. Sera tarımı merkezlerinden birinde yerel sürdürülebilirlik faaliyetlerini ziyaret ettik, lise müdürüyle görüştük ve birçok sorumuzun yanıtını aldık, tek aktif rehabilitasyon merkezini de ziyaret ederek yerel çevreyi ve çalışma koşullarını deneyimledik, böylece gelecekteki herhangi bir işbirliği projesini planlarken, kasabanın ve yerel halkın ihtiyaçlarını da dahil ederek daha gerçekçi uygulamalar planlayabileceğiz.


lidosk 150

Programımızın devamındaki günlerde, Erasmus+ projelerinde gençlik akreditasyonuna sahip olan ve ESC projelerinde Kalite Etiketi olan katılımcı koordinatör kuruluşlar, 2023-2024 yıllarında uygulanmak üzere ulusal ajansları tarafından onaylanan projelerini sunmuşlardır. Bu sunumlar aracılığıyla potansiyel koordinasyon kuruluşları projelerinin hedeflerini ve doğru hedef kitlelerini vurgulamışlar ve potansiyel ortaklarına gerekli beklenti yönetimini sağlamışlardır. Bu sırada, ortak olmayı planlayan kuruluşlar da hangi projeleri örgütsel olarak destekleme kapasitesine sahip olduklarını değerlendirme fırsatı bulmuş ve gelecek yıllar için gündemlerini şekillendirme fırsatı elde etmişlerdir.


Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang