Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü

| | | |

Gönüllülerimizin Yorumları

GÖNÜLLÜLERİNİN GÖRÜŞLERİ

 • Marina

  Marina

  Benim adım Marina, 29 yaşındayım ve İtalya'dan geliyorum. 20 gün önce Antalya'da LİDOSK derneği ile ESC gönüllülüğüme başladım. Onlarla gönüllü olmaktan çok mutluyum ve bu muhteşem bölgeyi keşfetmekten heyecan duyuyorum. Bu yeni maceraya hazırım!
 • Lorenzo

  Lorenzo

  Merhaba, ben İtalya'dan Lorenzo! 26 yaşındayım ve yeni beceriler öğrenirken, yeni kültürlerle tanışırken ve elimden geldiğince yardımcı olurken kendimi daha iyi anlamak için buradayım. Bir grafik tasarımcı olduğumu söyleyebilirim, ama yaşamak için yaptığım şey olduğumu sanmıyorum. Kendinizi etiketleme tuzağına düşmek ve hayatınızın ayarlandığını ve değiştirilemeyeceğini hissetmek kolaydır ve burada olmamın nedenlerinden biri de tüm bunların yanlış olduğunu kendime kanıtlamaktır.
 • Musab

  Musab

  Musab Karaga, 20 yaşındayım, Bosna Hersek. Ben yeni bir gönüllüyüm. Bir aydır buradayım ve kendimi Antalya'da gönüllülük yaparken buldum. Buraya yeni şeylerle mücadele etmek ve deneyim kazanmak için geldim, Türk kültürünün, burada yaşayan insanların ve tabii ki Türk yemeklerinin büyük bir hayranıyım. Gezmeyi ve başka kültürleri keşfetmeyi sevenler için Türkiye ideal bir ülke.
 • Lorant

  Lorant

  Benim adım Lorant Lörincz, Romanya'danım. Lidosk'ta Antalya'da gönüllü olmak konusunda iyi hislerim var. Takımı ve aktiviteleri seviyorum (eski zeytin ve hayvanlarla çalışmak için ve ayrıca birkaç spor aktivitemiz var). Lidosk bana her zaman ilginç aktiviteler sunuyor, bu tür durumlarda bile yaratıcı ve esnek bir şekilde yapabiliyoruz. 3 aydır lidosk derneğinde gönüllüyüm. Bir çok farklı etkinlik yapıyoruz: Türk kültürü ile temas kuran yerel halkla zeytin topluyoruz, resim yapmak, çöp toplamak gibi bazı faaliyetlerde gençlik merkezleriyle işbirliği yapıyoruz ve bazı okullara da gittik. Lidosk derneğinde gönüllü olma fırsatına sahip olduğum için gerçekten çok mutluyum çünkü farklı şeyler deneyimlemeyi seviyorum ve onlarla çalışmaktan mutluyum.
 • Djuliana

  Djuliana

  Buraya gelmek, attığım en değerli ve başarılı adımlardan biriydi. Gelmeden önce gönüllülüğümle ilgili büyük beklentilerim ve düşüncelerim vardı ama zamanla bu gönüllülüğün beni güçlü ve cesur bir insan yaptığını fark ettim. Pozitif enerjiyle harika insanlarla tanıştım, her türlü tecrübeyi paylaştık, faaliyetlerimize aktif olarak yatırım yapıyoruz, sürekli yeni beklentiler ve fikirlerle karşınızdayız. Her şeyden önce, organizasyonumdan son derece memnunum çünkü onlar her zaman bize yardım etmek, tavsiyelerde bulunmak ve bizi mutlu etmek için buradalar, aynı zamanda faaliyetlerimizin üretken olmasına da kararlılar. Birçok yeni şey öğrendim, yeteneklerimi keşfettim, sadece ayağa kalkmayı hayal ettiğim şey oldum. Umarım tüm bunlar öyle kalır ve her geçen gün daha iyi olur.
 • 1

ÖNCEKİ GÖNÜLLÜLERİN GÖRÜŞLERİ

 • FRANCESCA

  FRANCESCA

  "Doing something for someone else" was the energy that drove me to come here. I started feeling restrained in my "comfort zone" which was taking me away from the direct contact with nature and its inhabitants. I wanted to change my environment and perhaps I wanted to lose my balance to look for a new one. It was an honor and a pleasure to record this experience and capture with my camera the beauty of this environment. I feel that I have received a gift that I never thought could exist. I felt alive seeing baby carettas being born and swimming in this crystalline sea. I was amazed by the beauty of these places and I will miss drinking cay in the midst of nature. I felt welcomed into a new home. In the end, we are human and the earth is our home. I am grateful to those who made this project a reality. 
 • HANKA

  HANKA

  İ enjoyed in this project because these creatures have an immense and utterly irrational effect on me and I feel blessed when I met them. The female turtle comes ashore, usually on the beach where she herself was hatched, and laboriously makes her way a few metres in land where it digs a deep hole to lay her eggs, numbering somewhere between fifty and a hundred. Then it buries the eggs and returns to the sea to go off to do whatever turtles do.Witnessing the event, the tiny baby turtles appearing from under the sand and crawling straight towards the surf in silent determination, disappearing in the vastness of the sea. Caretta are not a regular or in any way predictable feature of our cruises – but sometimes we are lucky – and maybe you will be, too!
 • DZENETA

  DZENETA

  Volunteering in Lidosk was an amazing unforgetable and full of joy journey! This experience got me on whole new level of self-improvement and self awarness whereby I was able to think rational about mainstream topics of climate change, pollution as where in the core of every single issue is unresponsible human. I've decided to act and to react in order to keep safe nature around me. Lessons are learned, new friendships gained and now my mission can start as the one who will apply everything seen and done here, but in my own country and community. Thank You Lidosk!
 • DZENANA

  DZENANA

  It’s been a life changing experience for me. And this is not just one of those clichés you use when you don't know what else to say. In the middle of all the chaos going on in the world, I had decided to work on this project. I never felt scared to endure this new adventure or chapter in my life because in the back of my mind, I knew how amazing it was to be able to help save an endangered species. The littlest effort could make a big change.
 • AMİNA

  AMİNA

  I am delighted that I had an opportunity to particpate in the short ESC "Sport for Social Support 3" in Antalya during August and September 2020. It was a great pleasure to care about turtles, little cute beings because by being active in environment around us, we have a chance to create the world a better place for our and future generations. Also, through volunteering I realized how we should more appreciate the beauty around us.
 • NEVİN

  NEVİN

  I am from Macedonia. Volunteering in Lidosk about the project Caretta Carretas it was such a different and unforgettable experience for me. I have met a lot of people from different cultures and countries also. I am thankful to the Lidosk organisation for giving me an opportunity to participate in this kind of project, by getting also more aware about the nature how to prevent destroying the mother nature, also the sea animals. It was an magnificent pleasure to be a part of this kind of project.
 • ELMA

  ELMA

  To live in Turkey for two months and to have a chance to do best volunteering ever for me was life changing experience. I think that we have done a lot for the better carettas tomorrow and I am proud because I had an oppportunity to be a part of change and this beautiful project. I will definitely miss waking up in the early mornings and searching for the caretta carettas.
 • TARIK

  TARIK

  Colorful intercultural project on most beautiful coasts in the world. Ten different people, but in the end, one same goal - to save carettas and clean enviroment they live in. Two months of unique volunteering, two months of pure joy for being alive.
 • 1

Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 242 247 72 82

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang