Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

Erasmus+ Hareketlilikleri

İlhavo Training Course

Konum: İlhavo/Portekiz

Organizasyon: CNAPEF

Tarih: 22.05.2023-26.05.2023

Okul, sosyalleşmenin, deneyimlerin kazanılmasının ve yaşam boyu öğrenmenin yeni temel yetilerinin edinilmesinin en büyük araçlarından biri olarak kabul edilir; teknolojik çağ ve küreselleşmeyle birlikte, bilginin kolayca elde edilmesi ve sosyal ilişkilerin sarsılması nedeniyle eğitimlerinden vazgeçen gençleri görüyoruz. Yeni temel yetilerin kazanılması, kişisel ve sosyal gelişim ve deneyimler ikinci plana düşerken, sosyal dışlanma, başarısızlık ve erken okul terkini oranlarında önemli bir artış görülmekte, gençlerin dağılması ve NEET(Not in Education, Employment, or Training) durumuna düşmesi söz konusu olmaktadır.


Canser KARDAŞ

lidosk 150

Merhabalar, Lidosk'un bir katılımcısı olarak Portekiz'in Aveiro şehrinin İlhavo kasabasında 5 gün süren projeydi. Her anı ayrı bir deneyim ve dersler taşıyordu. Farklı kültürlerden insanların nasıl kısa bir sürede kaynaşabileceklerinin somut bir örneğini yaşadım. Herkesin mutlaka bu tür projelerle farklı kültürleri tanıması ve dostlar edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir projeye dahil ettiği için LİDOSK'a çok teşekkür ediyorum.


İbrahim ÖZKAN

lidosk 150

Proje Potekiz'in İlhavo kasabasında gerçekleşti, sporun hayatımızdaki yeri ve eğitim ile olan ilişkisi üzerine bilgi sahibi olduğumuz. Engelli bireyler de dahil olmak üzere bireyleri sporla nasıl buluşturabiliriz, profesyonel spor alanları nelerdir gibi sorulara cevap bulmaya çalıştığımız, sporun farklı türlerini deneyimlediğimiz dolu dolu bir proje oldu. Bu kapsamda aynı zamanda eğitimlerimizi de sürdürdüğümüz yerel bir okuldaki sportif faaliyetleri gözlemleme ve deneyimleme fırsatımız oldu, işaret dili ile ilgili bir küçük eğitim aldık, tek elle basketbol ve engelli bir ayakla futbol oynamaya çalışarak engelli bireylerle empati kurmaya çalıştık, farklı ülkelerdeki sportif faaliyetleri değerlendirdik, yerel belediye binasını ziyaret edip, belediye başkanından bölgesinde yaptığı çalışmaları dinledik, yerel balıkçılık müzesini ziyaret ettik, bu arada okyanus dalgalarında sörf tecrübesi de yaşadık, son olarak gerçekleştirdiğimiz yaratıcı bilim parkı ziyareti de gayet ufuk açıcıydı.


Sedat KARDAŞ

lidosk 150

Erasmus kapsamında 22-26 Mayıs tarihleri arasında Portekiz'in ilhavo kentinde düzenlenen spor içerikli training kursunda çözüm odaklı beceri geliştiren çeşitli etkinlikler düzenledik. Kültür gecesinde Türk kültürünü tanıtıcı yiyecekleri sergiledik. Ülke tanıtımını grup halinde yaptık. Spor eğitimi ile ilgili teorik bilgiler aldıktan sonra çeşitli aktivitelerle pratiğe dökme fırsatı bulduk.

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang