Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü

| | | |

ESC Projeleri

Türkiye – Sosyal Destek İçin Spor 3

Bu projenin amacı, insanların deneyimsel öğrenmelerine ve kültürel farkındalığı artırmalarına, dayanışma ve şefkatle, hoşgörü duygularını deneyimlemelerine, önyargılarından kurtulmalarına ve nesnel bir bakış açısı kazanmalarına, Avrupa vatandaşlığı hakkında bilgilendirilmelerine ve kendi dilleriyle ilgili farkındalıklarını artırmalarına olanak tanıyarak bilgiyi teşvik etmektir. Yerel gençlerimizin orta ve uzun vadede girişimciliği ve istihdam edilebilirliği ile farklı yabancı dilleri öğrenmenin ve deneyimlemenin yanı sıra kalkınmayı sağlamak. 9 Ay süren uzun vadeli projemizde yeterlilik oranlarını güçlendirmeyi hedefliyoruz, benzer şekilde Erasmus+ Programı ve bu program kapsamındaki fırsatlar hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.


Carol Waleed

lidosk 150

Antalya'ya gelmek büyük bir maceraydı. Türk kültürünü öğrenmek ve uluslararası bir toplumla iç içe yaşamak arasında bana büyük bir denge sağlayan, sunacak çok şeyi olan ve çok çeşitli bir şehirde yaşama fırsatına sahip oldum. Anaokulunda çalışmak, Türk kültürünü öğrenmemin ve genç nesli etkilememin harika bir yoluydu. Özellikle bu çocukların becerilerini değiştirip geliştirdiklerini görmek beni çok memnun etti. Genel olarak bu ESC deneyimi, potansiyelimi geliştirmeme ve hepimizin bu dünyaya getirebileceği değişimi daha fazla fark etmeme yardımcı oldu.


Lejla Hrustić

lidosk 150

Selam! Ben Bosna Hersek'ten Lejla Hrustić. Aynı zamanda tıp doktoruyum. Olasılıkları keşfetmeyi ve işleri alışılmadık bir şekilde yapmayı seviyorum ve sizi de aynı şeyi yapmaya teşvik etmek istiyorum. Bu, sınırları kırmak ve yaşamda kendi benzersiz yolunuzu yaratmakla ilgili kısa bir hikaye.

Mezuniyetimden hemen sonra gönüllülük yolculuğuna başladım. Ne yazık ki, tıp öğrencileri / yeni mezunlar için seçenekler sert bir şekilde sınırlıydı, bu yüzden "ilgi alanımı" genişletmeye karar verdim. ESC projesine başvurduğumda ana odak noktası mesleğimden çok farklıydı ama yine de denemek ve belki de kendi yolumu oluşturmak istedim. Bu yüzden hastanede gönüllü olma fikrini önerdim. Ev sahibi organizasyonumun muazzam yardımı ile hayalimi mümkün kıldık. Güvenlik balonumdan çıkmak o kadar büyümeme izin verdi ki, her şeyin mümkün olduğunu söyleyebilirim!


Magdalena Milenkovska

lidosk 150

Antalya’ya 28 Mayıs'ta geldim. İlk hafta burada bir sürü arkadaş edindim.

İlk haftamdan sonra ofiste çalışmaya başladım. Erasmus+ projeleri için bazı afişler hazırladım. Ofiste Türkçe ve İspanyolca derslerimiz var. İspanyolca dersleri için İspanyolca konuşma kulübü düzenliyoruz. Bu ay Konyaaltı Plajı’nda bir piknik düzenledik. Çoğu zaman akşamları, İspanyolcalarını geliştirmek isteyen insanlar için bir Latin Amerikan kafesinde parti düzenledik.

Bu ayın her perşembe günü balıkçılık merkezindeydim, orada balıklar hakkında daha fazla şey öğrenme ve farklı balık türlerine bakma fırsatına sahibim.


Dzeneta Basociv

lidosk 150

Antalya'da geçirdiğim son 9 ay boyunca kendim ve kapasitem hakkında daha çok şey keşfettim. Anaokulunda vakit geçirirken öğretmenler ve çocuklarla iyi anlaştım. Öğretmenler benim yeni arkadaşlarım oldu, Türk kültürü ve geleneği hakkında daha fazla bilgi edinmem için geleneksel Türk etkinliklerine katılmamı sağladılar, ki bu da benim çok hoşuma gitti. Öte yandan, çocuklara İngilizce öğretirken ne kadar yaratıcı olduğumu fark ettim. Dürüst olmak gerekirse, yabancı dil öğrenmekle ilgili farklı bir bakış açısı olan çocuklarla çalışmak o kadar kolay değil. Umarım çocuklar üzerinde iyi bir etkim olmuştur ve yabancı dil öğrenmenin zevkli olduğu izlenimini edinmişlerdir. Bu projenin mükafatı olarak değerlendirdiğim en önemli şey, buradaki diğer gönüllülerle kurduğum dostluk bağlarıdır.


Elma Hadzic

lidosk 150

Türkiye'de iki ay yaşamak ve benim için şimdiye kadarki en iyi gönüllülüğü yapma şansına sahip olmak hayatımı değiştiren bir deneyimdi. Caretta carettaların geleceği için çok şey yaptığımızı düşünüyorum ve gurur duyuyorum çünkü değişimin ve bu güzel projenin bir parçası olma fırsatına sahip oldum. Sabahın erken saatlerinde uyanıp caretta carettaları aramayı kesinlikle özleyeceğim.


Francesca Granato

lidosk 150

Beni buraya gelmeye iten şey "başkası için bir şeyler yapmak" düşüncesiydi. Beni doğayla doğrudan temas etmekten uzaklaştıran "konfor alanımda" kısıtlanmış hissetmeye başlamıştım. Çevremi değiştirmek istedim ve belki de yeni bir çevre arayışında dengemi kaybetmek istedim. Bu deneyimi kaydetmek ve bu ortamın güzelliğini fotoğraflamak bir onur ve zevkti benim için. Var olabileceğini hiç düşünmediğim bir hediye aldığımı hissediyorum. Bebek carettalarının doğduğunu ve bu kristal denizde yüzdüğünü görünce kendimi canlı hissettim. Bu yerlerin güzelliğine hayran kaldım ve en çok da doğanın ortasında çay içmeyi özleyeceğim. Bu deneyimle yeni bir evde karşılandığımı hissettim. Sonuçta biz insanız ve bu dünya bizim evimiz. Bu projeyi gerçekleştiren kişilere minnettarım.  


Hanka Sikira

lidosk 150

Bu projeden zevk aldım çünkü bu canlıların benim üzerimde muazzam ve tamamen mantıksız bir etkisi olduğunu düşünüyorum, onlarla tanıştığımda kendimi kutsanmış hissetmiştim. Dişi kaplumbağa, genellikle yumurtadan çıktığı sahilde karaya çıkar ve binbir zahmetle yumurtalarını bırakmak için derin bir çukur kazar ve metrelerce ilerler. Sonra yumurtaları gömer ve kaplumbağaların yaptıklarını yapmak için denize geri döner. Olaya tanıklık eden minik yavru kaplumbağalar sessiz bir kararlılıkla kumun altından çıkıp kıyıya çarpan dalgalara doğru sürünerek denizin enginliğinde kaybolurlar. Carettalar, bizim gezilerimizde öngörülebilir değildirler - ama bazen şanslıyızdır ve belki de siz de şanslı olacaksınızdır!


Dzenena Custovic

lidosk 150

Hayatımı değiştiren bir deneyimdi. Bu söylediğim sadece başka ne söyleyeceğini bilemediğinde kullanılan klişelerden biri değil. Dünyada yaşanan tüm kaosun ortasında, bu proje üzerinde çalışmaya karar vermiştim. Hayatımda bu yeni maceraya devam etmekten hiç korkmadım çünkü aklımın bir köşesinde, nesli tükenmekte olan bir türün kurtarılmasına yardım edebilmenin ne kadar şaşırtıcı olduğunu biliyordum. Gösterilen en ufak çaba bile büyük bir değişiklik yaratabilir.


Amina Hodzic

lidosk 150

Ağustos ve Eylül 2020'de Antalya'da düzenlenen "Sosyal Destek için Spor 3" adlı kısa ESC projesine katılma fırsatına sahip olduğum için çok mutluyum. Kaplumbağalara, küçük sevimli varlıklara bakmak büyük bir zevkti, çünkü çevrede aktif olarak çalışarak, dünyayı bizim ve gelecek nesillerimiz için daha iyi bir yer haline getirme şansımız var. Ayrıca gönüllülük sayesinde çevremizdeki güzelliğe nasıl daha çok değer vermemiz gerektiğini anladım.


Nevin Kanzo

lidosk 150

Makedonyalıyım. LİDOSK tarafından düzenlenen caretta carreta projesinde gönüllü olmak benim için çok farklı ve unutulmaz bir deneyimdi. Farklı kültürlerden ve ülkelerden birçok insanla da tanıştım. LİDOSK'a bu tür bir projeye katılmamı sağladığı ve tabiat ananın ve deniz hayvanlarının yok edilmesinin nasıl önleneceği konusunda ve doğa hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladığı için minnettarım. Bu tür bir projenin parçası olmak büyük bir zevkti.


Tarik Zolj

lidosk 150

Dünyanın en güzel kıyılarında renkli ve çok kültürlü bir proje. On farklı insan ama aynı amaç - caretta carettaları kurtarmak ve yaşadıkları çevreyi temizlemek. İki aylık eşsiz gönüllülük, hayatta olmanın iki aylık saf sevinci.


Lorenzo Tiriticco

lidosk 150

Merhaba, ben İtalya'dan Lorenzo! 26 yaşındayım ve yeni beceriler öğrenirken, yeni kültürlerle tanışırken ve elimden geldiğince yardımcı olurken kendimi daha iyi anlamak için buradayım. Bir grafik tasarımcı olduğumu söyleyebilirim, ama yaşamak için yaptığım şey olduğumu sanmıyorum. Kendinizi etiketleme tuzağına düşmek ve hayatınızın ayarlandığını ve değiştirilemeyeceğini hissetmek kolaydır ve burada olmamın nedenlerinden biri de tüm bunların yanlış olduğunu kendime kanıtlamaktır.


Musab Karaga

lidosk 150

Musab Karaga, 20 yaşındayım, Bosna Hersek. Ben yeni bir gönüllüyüm. Bir aydır buradayım ve kendimi Antalya'da gönüllülük yaparken buldum. Buraya yeni şeylerle mücadele etmek ve deneyim kazanmak için geldim, Türk kültürünün, burada yaşayan insanların ve tabii ki Türk yemeklerinin büyük bir hayranıyım. Gezmeyi ve başka kültürleri keşfetmeyi sevenler için Türkiye ideal bir ülke.


Djulijiana Dimoska

lidosk 150

Buraya gelmek, attığım en değerli ve başarılı adımlardan biriydi. Gelmeden önce gönüllülüğümle ilgili büyük beklentilerim ve düşüncelerim vardı ama zamanla bu gönüllülüğün beni güçlü ve cesur bir insan yaptığını fark ettim. Pozitif enerjiyle harika insanlarla tanıştım, her türlü tecrübeyi paylaştık, faaliyetlerimize aktif olarak yatırım yapıyoruz, sürekli yeni beklentiler ve fikirlerle karşınızdayız. Her şeyden önce, organizasyonumdan son derece memnunum çünkü onlar her zaman bize yardım etmek, tavsiyelerde bulunmak ve bizi mutlu etmek için buradalar, aynı zamanda faaliyetlerimizin üretken olmasına da kararlılar. Birçok yeni şey öğrendim, yeteneklerimi keşfettim, sadece ayağa kalkmayı hayal ettiğim şey oldum. Umarım tüm bunlar öyle kalır ve her geçen gün daha iyi olur.

Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang