About Us

Lykia Scouting and Nature Sports Club Association ( LIDOSK) was established for the necessity. The people who want to walk on the paths of the ancient Lycian cities consistently with the youngsters are interested in all kind of sports The common feature of the members of the Board of Directors and association is for nature sports for a healthy lifestyle, Either to show much love or constant activity in nature.


The concept of nature sports in our country has been very popular now. In recent years, sports such as mountaineering, hiking, camping, sports such as paragliding have become more and more popular to the folk, indeed. They began to expand during this period that was a significant increase in the number of people are interested in the pursuit of these developments. Lycian Scouting Association of Lidosk as an Outdoor Sports Club Association (Lidosk) has been officially established as a necessity, it has been established for hiking on the roads of the ancient Lycian cities constantly and the members are university students, teachers and adults. The common feature of the members of the Board of Directors and Association; love the nature as much continuously do the nature sports.

Young people who are interested in nature sports as an individual attempt to perform a unity that emerged as a result of their desires of LIDOSK. At the same time, LIDOSK, its targeted purpose, try to attract people who are not interested in nature sports but for those who are interested in nature, sports, popularize and promote nature sports.

ETKİNLİKLER

Logomuzun Hikayesi

Lykia “IŞIK ÜLKESİ” ülkesi anlamına gelir. Derneğimizin amblemi; hem Lykia’nın adına uygun hem de içinde doğa sporlarını da barındıran bir amblem olmalıydı. Amblemimizi tasarlayan kişi, Geleneksel El Sanatları Dalında üniversite eğitimi almış El Sanatları Sanatçısı Sayın Selda Savaş’tır. Kendisi yaptığı uzun araştırmalardan sonra amblemin ortasında yer alan ve amblemi üç eşit parçaya ayıran sembolde karar kıldı.

Bu sembol “Güneş ve Bereket” anlamına gelir ve antik Lykia paralarında en çok yer alan semboldür. Böylece Işık Saçan Güneş Ülkesi Lykia kollarını açarak doğa sporlarını kucakladı ve derneğimiz amblemine kavuştu. Yaratıcılığın ve bize bu amblemi kazandırdığın için teşekkürler Selda Savaş.

Likya Yolu:

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası.

Tarihte Likya:

Tarihte Likya: M.S. 120 yılında Roma İmparatorluğu'nun Likya eyaleti Likya veya Lykia (Likyaca: Trm̃misa) Türkiye'nin Antalya İli'nin büyük bir bölümünü kaplayan antik bir bölge'dir.